Jak poznać fałszywe oferty noclegów nad morzem?

Data dodania: 22.03.2017


Dla większości z nas możliwość wyjazdu na urlop to długo wyczekiwany moment, którego wypatrujemy ze zniecierpliwieniem. Jednak, żeby wypoczynek był w pełni udany trzeba zadbać o odpowiednie warunki pobytu. Jeśli goni nas czas nietrudno przeoczyć sygnały, które mogą wskazywać na to, że mamy do czynienia z próbą oszustwa. Jak poznać fałszywe oferty noclegów nad morzem?

Opinie gości

Jak wiadomo najlepszą formą marketingu i reklamy, której większość z nas ufa w największym stopniu jest poczta pantoflowa. Jeśli znajomi czy rodzina polecają nam konkretny hotel, pensjonat czy aparthotel możemy być niemal w 100% pewni, że jest to w pełni uczciwa oferta. Dobrym sposobem na zweryfikowanie ewentualnych podejrzeć co do interesującego nas obiektu może być sprawdzenie opinii gości w sieci. Zaczynając od branżowych portali turystycznych, takich jak Trip Advisor, a kończąc na portalach rezerwacyjnych. Tego typu opinie są dość wiarygodnym źródłem informacji i stosunkowo rzadko można się tam spotkać z jakimikolwiek próbami oszustwa.

Obraz mówi więcej niż tysiąc słów

Bardzo często oszuści bardzo skrupulatnie przygotowują się do swojej działalności, chociażby tworzą profesjonalną stronę internetową, która ma imitować realny, istniejący hotel. W tym celu zazwyczaj wykorzystują zdjęcia innych, podobnych obiektów, bezprawnie umieszczając je na takiej witrynie. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy interesujący nas obiekt istnieje naprawdę warto zabawić się w detektywa i sprawdzić pochodzenie takich fotografii. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki obrazów Google, która pokaże nam czy zdjęcie, które figuruje na stronie jako wnętrze pensjonatu w Sopocie to nie hotel w Kołobrzegu.

Palcem na mapie

Pozostając przy komputerze warto skorzystać z kolejnego narzędzia, jakie udostępnia nam Google. Chodzi o opcję Street View, która pozwala zobaczyć konkretny adres z perspektywy przechodnia na ulicy. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie wszystkie miejsca są na bieżąco aktualizowane, więc jeśli wpisujemy współrzędne, w miejscu których powinien znajdować się na przykład hotel w Kołobrzegu widzimy niezagospodarowaną działkę budowlaną istnieją dwie możliwości. Po pierwsze, jeśli znajdziemy informację o tym, że taki obiekt powstał niedawno, można przypuszczać, że po prostu widok nie został zaktualizowany. Jeżeli jednak na stronie internetowej widnieje informacja, jakoby obiekt istniał od wielu lat, a nie ma go na mapie, powinno to wzbudzić naszą podejrzliwość.

Wiarygodne dane kontaktowe

Ostatecznym wskaźnikiem, który może potwierdzić nasze przypuszczenia odnośnie wiarygodności oferty noclegowej powinny być dane kontaktowe. Adres mailowy poważnej firmy nie powinien być zarejestrowany na bezpłatnych skrzynkach pocztowych, ale na dedykowanych domenach, z nazwą hotelu. Obiekt powinien też udostępniać stacjonarny numer telefonu do recepcji – sam telefon komórkowy również może wskazywać na próbę oszustwa.