Jak wyjazd nad morze wpływa na zdrowie

Data dodania: 21.02.2017


Eksperci i lekarze zgodnie podkreślają, że odpoczynek i nawet krótkie wakacje mają zbawienny wpływ na stan ludzkiego ciała i ducha. Ale okazuje się, że wystarczy wybrać odpowiednie miejsce, żeby w jeszcze większym stopniu poprawić swoją kondycję psychiczną i fizyczną. Jaki obrać kierunek? Wybrzeże! Oto jak wyjazd nad morze wpływa na zdrowie.

Terapia morzem, czyli talasoterapia

Warto zacząć od tego, że w medycynie mamy do czynienia z pojęciem balneoterapii, czyli leczeniem z wykorzystaniem wody. Szczególnym rodzajem takich zabiegów jest talasoterapia, czyli terapia wykorzystująca morski klimat i jego zasoby – wodę, algi, glony czy błoto.

Każdy z tych elementów może skutecznie pomagać w walce z różnego rodzaju schorzeniami i dolegliwościami. Żeby talasoterapia przyniosła realne efekty powinna być nadzorowana przez wykwalifikowanego specjalistę, chociażby rehabilitanta.

W skład zabiegów morskiej terapii mogą wchodzić zarówno kąpiele w wodzie pełnej minerałów, inhalacje solne, okłady błotne i borowinowe. Wśród schorzeń, które można wspomagać talasoterapią można wymienić między innymi reumatyzm, choroby skóry, bezsenność, chroniczne zmęczenie czy obniżona odporność.

Prozdrowotne morskie powietrze

Ale pozytywny wpływ morza na zdrowie można sobie zafundować również całkowicie na własną rękę. Nadmorskie powietrze, czyli tak zwany aerozol morski, jest bogaty w niezbędne dla zdrowia minerały i mikroelementy, na czele z jodem, który reguluje pracę tarczycy. Warto pamiętać, że najlepsze efekty zdrowotne przynoszą spacery w czasie silniejszych porywów wiatru. Żeby wdychanie morskiego powietrza realnie wpłynęło na ogólną kondycję naszego zdrowia warto spędzić nad morzem co najmniej tydzień (noclegi w apartamentach: hotel Kołobrzeg).

Naturalne bogactwo morza

Jeśli w pełni chcemy wykorzystać zasoby bałtyckiego mikroklimatu warto wybrać się do miejscowości o statusie uzdrowiska. Tego typu miejsca charakteryzują się wyjątkowymi, naturalnie występującymi wartościami leczniczymi. Wśród kurortów nadmorskich można wymienić kilka miejscowości, które mogą się poszczycić mianem uzdrowiska, między innymi: Ustka, Sopot, Świnoujście czy wcześniej wspomniany Kołobrzeg.

Zabiegi dla zdrowia i urody

Dodatkowym wspomaganiem pozytywnego wpływu morza na zdrowie mogą być oczywiście różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne i lecznicze. Wybierając na przykład hotel w Kołobrzegu bez problemu można znaleźć ofertę, w której cenę wliczona jest także możliwość skorzystania właśnie z takich zabiegów.


Weekend nad morzem? Zobacz ofertę: hotel Kołobrzeg