Standardy w hotelu – czego się spodziewać rezerwując nocleg

Data dodania: 22.03.2017


Wybierając się na krótki wyjazd, dłuższy urlop czy chociaż weekendowy wypad poza miasto, szukamy komfortowych warunków noclegowych. Liczy się lokalizacja, wyposażenie pokoju, cena, ale też cały szereg dodatkowych usług i wartości. Jak wyglądają standardy w hotelu i czego można się spodziewać rezerwując nocleg?

Hotelowe gwiazdki – standard pobytu

Oficjalna kategoryzacja hoteli opiera się na przydzielaniu tego typu obiektom od 1 do 5 gwiazdek, chociaż już sama nazwa hotel wskazuje, że mamy do czynienia z obiektem turystycznym, w którym jest co najmniej 10 pokoi i świadczy dodatkowe usługi w ramach pobytu gości.

Najbardziej luksusowe są hotele pięciogwiazdkowe – można się w nich spodziewać między innymi strzeżonego parkingu, dostępu do Internetu, klimatyzację w pokojach czy codzienną wymianę ręczników i pościeli. Im mniej gwiazdek, tym niższy standard – wraz z utratą gwiazdek zmniejsza się ilość i jakość oferowanych usług. W hotelu jednogwiazdkowym nie należy się spodziewać między innymi telewizora czy praktycznych przyborów na wyposażeniu.

Dokładny opis i zakres tego, czego można się spodziewać rezerwując nocleg w danym obiekcie warto sprawdzić zanim ostatecznie zdecydujemy się spędzić w konkretnym miejscu. Nie ufajmy bezgranicznie właścicielom hoteli z kilkoma gwiazdkami – jak pokazuje praktyka bardzo często standardy na papierze nie mają nic wspólnego z tym, co goście zastają na miejscu. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli hotel obiecuje w ofercie określony standard pobytu i wyposażenia, a nie ma go w rzeczywistości, klient może złożyć reklamację i domagać się zwrotu części poniesionych kosztów.

Nad polskim morzem

Jeśli chodzi o obiekty noclegowe nad morzem, na przykład hotel w Kołobrzegu, z roku na rok można obserwować znaczny postęp i rozwój właścicieli tego typu obiektów. W jakimś stopniu może to tłumaczyć nie najniższe koszty pobytu nad Bałtykiem – złośliwi mówią, że nie stać ich na wakacje nad polskim morzem.

Bez wątpienia obiekty o wątpliwych warunkach i niskich standardach odchodzą w zapomnienie. Turyści z kraju i zagranicy coraz częściej wolą zapłacić więcej, ale zatrzymać się w miejscu, w którym będą mogli naprawdę wypocząć i w pełni wykorzystać swój wolny czas. Rosnącą popularnością cieszą się nie tylko tradycyjne placówki, jak hotel Kołobrzeg, ale też apartamenty do wynajęcia. W tym przypadku trzeba indywidualnie sprawdzać, co oferuje właściciel takiego obiektu na wynajem. Można spotkać się zarówno z apartamentami luksusowymi, jak i bardziej ekonomicznymi.